Vypůjčením koloběžky nemusíte chodit pěšky

Ubytování Slavonice U Koloběžky

náměstí Míru 458
Slavonice
378 81
+420 608 272 748
ukolobezky@gmail.com

Česká Kanada ubytování SLAVONICE U koloběžky

Česká Kanada začíná u Slavonic a doslova vybízí k aktivnímu pohybu na čerstvém vzduchu uprostřed hlubokých lesů s mnoha rybníky, nebo za poznáním do Lesní čtvrti v Dolním Rakousku. Výjimečná poloha Slavonic je v bezprostřední blízkosti státních hranic s Dolním Rakouskem což rekreanty láká na tůry a cykloturistiku do zajímavých pohraničních oblastí sousedního státu. Což je super. Členitý kraj plný lesních ploch a luk střídající se s vrchovinou připomíná nedotknutelnou panenskou tvář přírodní Reservace Kanady. Kdo si jen trochu Kanadu prošlápl, stejně tak jako já, zajisté mi dá za pravdu. Právě proto je zde po několik generací výstižný název Česká Kanada naší České republiky. Přírodní park Česká Kanada byl vyhlášen v roce 1994. Geograficky je Česká Kanada na pomezí jižních Čech, jihozápadní Moravy a Dolního Rakouska. Dnes ohraničována městy Nová Bystřice z JZ, městem Slavonice z JV a obcí Kunžak Valtínov ze S.

Za čím cestujeme do zahraničí, máme i doma

Jindřichohradecký rodák pan Jaroslav Arnošt Trpák je samotným autorem názvu Česká Kanada. Tento pražský novinář patřil mezi propagátory svého rodného kraje. Není divu, když měl po návratu z ročního pobytu v Americe plno zážitků a tím si je převtělil do svého domova. S expandujícím turistickým ruchem zároveň vnímal rostoucí zájem turistů o zahraniční destinace. Tehdy také přišel s prohlášením, že za přírodními krásami není třeba cestovat do ciziny, ale lze si je užít přímo u nás doma. V roce 1928 o turistické jedinečnosti svého rodiště napsal: Cituji: "Jestliže se tu [rekreanti] jednou usadili na dobu několika neděl,jako by propadli nesmyslnému kouzlu. Budou sem jezdit každoročně.

...vlní se terén do kopců a tmaví se hustými lesy, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hlubokými lesy. A kamkoliv se ohlédnete, všude se lesknou rybníky, široké potoky, točí se řeky,lesnaté
kopce řadí se za sebou v nekonečných řadách."

Symboly České Kanady:

Zřícenina hradu Landštejn hrad Landštejn (dříve i Lanštýn, Landštýn) budován na začátku 13 století  na pomezí Čech, Moravy a Dolního Rakouska je úchvatný středověký hrad s velebným kouzlem uprostřed hlubokých lesů České Kanady. Základ stavby hradu je románský charakter. Konečnou podobu hrad získal až v době gotiky a renesance. Od poloviny 13. století až do druhé pol. 14. století zde sídlili Vítkovci, neboli "páni z Růže", Příštích 200 let až do 1579 měli hrad v držení Krajířové z Krajku.V 16 a 17 století hrad několikrát měnil majitele. Po bitvě na Bílé hoře byl hrad vyvlastněn. Románská část hradu patří mezi unikáty. Je jeden z největších a nejzachovalejších zřícenin u nás. Hradní kouzlo pomohlo při filmových natáčení jako je film Johanka z Arku (1999), divadelní hra Loupežníci(Die Räuber, 1781) německého dramatika Friedricha Schillera. Od Slavonice je zřícenina hradu Landštejn 11 km směr Nová Bystřice.

Zámek Dobrohoř dříve konírna hradu Landštejn

Státní zámek Dačice původně renesanční zámek postavený na konci 16. století pro rod Krajířů z Krajku, který získal dnešní podobu během klasicistní přestavby ve 30. letech 19. století.

Zámek Staré Hobzý

Zaniklá středověká osada Pfaffenschlag je středověká vesnice, která zanikla během husitských válek. Leží asi 3km Z od Slavonic směr Stálkov. Objevte i vy unikátní archeologický kousek. Přístup je i pro cyklisty.

Muzeum pohraničního opevnění - Pevnostní areál Slavonice je 2 km směrem na Z od Slavonic směr Stálkov. Opevnění bylo budováno v letech 1935-38 ve dvou liniích. Řopík je opevnění, které vzniklo podle zkratky (ŘOP), Ředitelství opevňovacích prací které zajišťovalo jejich výstavbu. Jádro areálu tvoří 11 rekonstruovaných lehkých bunkrů vz. 37, 36 (řopíků), unikátní zachovalé pozorovací a střelecké průseky, zákopy a stovky metrů protipěchotních a protitankových překážek. Celým areálem prochází naučná trasa o délce 2,5 km s info tabulemi. Areál je nejrozsáhlejším pevnostním muzeem v dané kategorii. www.slavonicebunkry.cz Jiří Duchoň Mob.606124829

Český Rudolec Obec se nachází v půvabném údolí obklopen rozlehlými zalesněnými pahorky. Na místě dnešního zámku stála v pol 14. století tvrz. Novogotický zámek Český Rudolec, označován "Malá Hluboká" v historii dostával nejlepší péči od ukrajinské šlechty a vysloužilého italského důstojníka rakouské armády. Upoutá i kostel z 15stol.

Valtínov rozhledna U Jakuba na kopci Havlova hora Od roku 2013 si můžete také vychutnat unikátní výhledy na krásy České Kanady z nové rozhledny, která je na kopci zvaném Havlova Hora v neuvěřitelné nadmořské výšce 826m. Tyčí se nad obcí Valtínov u obce Kunžak. Výhled je opravdu fascinující. V padesátých letech 20. století zde měla Československá lidová armáda vybudovanou dřevěnou dvoupatrovou pozorovatelnu.

Poutní kostel Montserrat Kostelík Mont Serrat u Cizkrajova. Od města Slavonice je vzdálen asi 5km směrem SV. Od obce Mutná vzdálen 1km směr Z. Stojí na záhadném místě uprostřed lesa. Cesta, jak se zpět dostat do dávných venkovských příběhů.

Janovské údolí na Moravské Dyji Nazývané i Jánské údolí. Jmenuje se podle osady Janov, patřící pod Staré Hobzí. Janovské údolí je 6 km od Slavonic směrem na Jemnice. Cestu vám zpříjemní přírodní rezervaci Mutenská obora, unikátní biotop mnoha vzácných porostů a drobné zvěře. Samé Janovské údolí je doprovázeno skalnatými útesy, čímž je pokládáno za nejhezčí úsek oblasti Moravské Dyje.

Zaniklá železnice Slavonice Waldkirchen Nová cyklostezka Železniční doprava mezi Slavonicemi a dolnorakouským Waldkirchen an der Thaya byla před svým zánikem po 2 světové válce nejžádanější spojení mezi Prahou a Vídní. Nyní od roku 2015 máte i vy jedinečnou příležitost využívat novou 6km cyklostezku
nazývanou i jako"železnicí duchů" pro sportovní radovánky, jako jsou kolečkové brusle, koloběžky, kola a zároveň se i kochat scenériemi, které byly kdysi předurčeny jen zraku strojvedoucího.

Obec Fratres Dolní Rakousko Fratres je jen 500 metrů od státní hranice. Jde o malou dolnorakouskou pohraniční vesnici ležící v otevřené krajině obklopenou polnostmi a rozlehlými lesy. Stojí rozhodně za návštěvu, neboť se tvrdí, že na místním statku se měla kdysi zdržovat sama císařovna Marie Terezie. V novodobém sídle působí společnost Kuturbrücke Fratres, kde je nyní tzv. centrum fanoušků umění z celé střední Evropy. Je zde i Muzeum Humanum, se sbírkou stovek sošek, kultovních předmětů, amuletů atd. z pěti kontinentů. www.museumhumanum.com

Maříž, mařížská keramika Vesnice Maříž je 3 km JZ od Slavonic. Nejstarší první zmínka z roku 1372. Novogotický zámek, z kterého je dnes jen torzo, překrásná rostlá alej, rybník, který je nedílnou součástí zámecké zahrady. Dnešní Maříž dnes známa díky proslulé mařížské
keramice. Zde si vlastnoručně můžete vytvořit a namalovat jakékoliv dílo z keramiky, které vám odborně vypálí v peci LAC. www.oaza-mariz.cz  Odtud na kole cesta k trojmezí.

Trojmezí Významný zeměpisný bod - Trojmezí Čechy, Morava, Rakousko najdete další 2 km na Z od Maříže. Bod je vyznačen bílým tříhraničným kamenem, zvaným i tříhraničník, trojhraničník.

Loupežník Grasel a jeho Graselovy stezky v České Kanadě Loupežník Jan Jiří Grasel (1790-1818) se proslavil jako nejnebezpečnější lupič Slavonicka a celé České Kanady. Pocházel z rodiny nejnižší sociální vrstvy. Ve své kariéře loupežníka spáchal od roku 1806 až do1815 přes 200 loupeží a též minimálně 2 vraždy. Tím se proslavilo jeho jméno a tak se stalo základem slova pro nadávku grázl, ty grázle!

Graselovy stezky Na jeho vzpomínku v česko-moravském pohraničí, a i v Dolním Rakousku vzniklo několik turistických stezek, které nesou jméno po lupiči Grasela. Graselovy stezky vás zavedou na mnoho zajímavých turistických míst. Vydejte se i vy na některou z dříve nebezpečných cest tehdejší doby Jana Jiřího Grasela. Vyberte si sami z některých turistických okruhů, dle náročnosti terénu a charakteru.K roku 2014 bylo otevřeno celkem 8 Graselových stezek. Celkem 182 km. https://www.grasel.eu/

Graselova stezka Slavonice  Český Rudolec  Dolní Bolíkov 23 km Nejstarší Graselova stezka vede z města Slavonice přes Český Rudolec do Dolního Bolíkova. Charakter stezky dle tvůrců stezky: "Prochází hlubokými lesy, alejemi starobylých cest, údolím Bolíkovského potoka. Často po zaniklých a znovu objevovaných pěšinách."

Graselova stezka Český Rudolec 9 km Z Českého Rudolce  na návsi od kostela sv.Jana Křtitele směr na severozápad na Horní Radíkov, pod vrcholem Havlova hora stočit k jihu na Filipovy kameny a dál Měděný kámen do Radíkova a zpět do Českého Rudolce.

Graselova stezka Nová Bystřice 29 km Stezka v Nové Bystřici vede kolem města po kopcích, loukách, mezí i lesními cestami. Projdete  přírodní rezervaci Blanko, u skalního útvaru Hradiště, na židovském hřbitově, nebo u zaniklého kláštera.

Graselovy stezky v Dolním Rakousku německy Graselwege

Dobersberg 46 km, u Maříže zpět na slavonickou stezku

Karlstein an der Thaya 36 km

Raabs an der Thaya 11 km

Tajemné skály a balvany v Česká Kanadě V  jižním pohraničí České Kanady objevíte nespočetné množství zajímavých kamenných útvarů a různých seskupení nejen v lesích, ale i tam kde by jste je nečekali, uprostřed luk. Hra světla a tmy za jakéhokoliv podnebí vám vždy dodá jedinečnou atmosféru kouzla přírodních balvanů.